zaufaj specjaliście
Kup teraz
Kup teraz

7 prostych zaleceń

Oto 7 prostych metod pomocy nadpobudliwemu lub nieuważnemu dziecku:

1. Ustal stałą porę na odrabianie lekcji. Wprowadź planowanie do życia Twojego dziecka. Dziel pracę na etapy. Każdy etap musi być zamknięty!

2. Zorganizuj cichy i spokojny kąt z dobrym oświetleniem. Przy odrabianiu lekcji wyłącz radio, telewizor, usuń z biurka wszelkie niepotrzebne przedmioty.

3. Staraj się skupić uwagę dziecka na jednej czynności. Używaj poleceń pozytywnych („skupmy się na tym zadaniu…”), a nie negatywnych („przestań wreszcie skubać zeszyt…”). Nie zwlekaj z chwaleniem dziecka („ładnie narysowałeś ten domek”).

4. Pozwalaj dziecku odrabiać pracę samodzielnie, ale kontroluj jego działania. Powtarzaj dziecku, czego się od niego oczekuje. Podsuwaj rozwiązania, pokazuj możliwości naprawienia popełnionego błędu.

5. Daj dziecku bawić się ołówkiem czy długopisem, jeśli to pozwala mu się skupić. Nie staraj się walczyć ze wszystkimi objawami, dopóki nikomu one nie przeszkadzają.

6. Zapewnij dziecku kontakt z bogato ilustrowanymi książkami. Używaj w zadaniach przykładów, związanych z jego ulubionymi przedmiotami. Łącz naukę z zabawą.

7. Umożliwiaj dziecku poznawanie nowych rzeczy przez wspólne spacery i wycieczki. Chodź z nim na rolki, na rower, graj w piłkę albo ping-ponga – to pozwoli mu rozładować zwiększony napęd. Poświęć dziecku czas i uwagę!

Wróć do strony głównej