zaufaj specjaliście
Kup teraz
Kup teraz

Impulsywność, nadpobudliwość

Jak ważne jest sprawne działanie hamulców samochodu, wie każdy. Nasze funkcjonowanie w społeczeństwie również wymaga umiejętności hamowania pewnych reakcji. Jest to podstawowy mechanizm kontrolowania emocji i zachowań, żeby nie spowodować żadnej szkody, nikogo nie urazić.

Codziennie kontrolujemy nasze emocje oraz działania. Dziecko ze słabszymi „hamulcami” może mieć z tym problem.
Codziennie kontrolujemy nasze emocje oraz działania. Dziecko ze słabszymi „hamulcami” może mieć z tym problem.

Impulsywne dziecko z „niesprawnymi hamulcami” nie potrafi powstrzymywać swoich reakcji i przemyśleć konsekwencji spontanicznych działań. Często wyrywa się z odpowiedzią, zanim pytanie zostanie do końca zadane – ono już wie, już to robi! Nie stoi w kolejce do udziału w grze lub sytuacji grupowej, nie będzie na to tracić czasu. Przerywa i przeszkadza innym, wtrąca się do zabawy lub rozmowy innych osób, bo ma do przekazania coś strasznie ważnego i pilnego! Nie potrafi powstrzymać się od gadania. Ponieważ prędzej robi, niż myśli, nie planuje i działa na zasadzie impulsu, często pada ofiarą urazów. Czasami kończy się na nabiciu sobie guza, ale gorzej, jeśli skutkiem lekkomyślności dziecka jest oparzenie, skaleczenie lub wypadek komunikacyjny.

nadpobudliwość
Przetrwały zespół nadpobudliwości może niekorzystnie woływać na naukę, relacje z otoczeniem, samoocenę

Występowanie nadpobudliwości jest bardzo rozpowszechnione, a tempo i styl życia współczesnych społeczeństw sprzyja jeszcze większemu nasileniu takich zjawisk. Chociaż nadpobudliwość z reguły zmniejsza się z wiekiem, to utrzymuje się dość często w okresie dojrzewania, a u ok. 30% osób także w wieku dorosłym. Dorastający z reguły gorzej radzą sobie z nauką, są też mniej dojrzali emocjonalnie od swoich rówieśników. Przetrwały zespół nadpobudliwości grozi rozwinięciem się u młodzieży zachowań antyspołecznych, uzależnień od środków odurzających, depresji, a nawet prób samobójczych.

Dla optymalnego rozwoju dziecka warto pomagać mu radzić sobie z tymi problemami, ponieważ mogą się one utrwalać i prowadzić do niekorzystnych następstw w przyszłości. Pomagając w problemach z nadpobudliwością dasz dziecku szansę pełnego wykorzystania możliwości jego rozwoju.

Wróć do strony głównej