zaufaj specjaliście
Kup teraz
Kup teraz

Rodzina kwasów omega-3

Omega-3 DHA (kwas dokozaheksaenowy) stanowi istotny składnik budulcowy tkanki nerwowej, a zwłaszcza błon komórkowych neuronów. Jednak mimo tego, że u dzieci z problemami koncentracji uwagi czy nadpobudliwością obserwuje się niedobory DHA, to suplementacja diety tylko o ten składnik nie przynosiła oczekiwanej poprawy. Okazało się natomiast, że wzbogacenie pożywienia o kwasy tłuszczowe zawierające oprócz DHA inny kwas omega-3 -(kwas eikozapentaenowy, EPA) znacząco wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, co zaobserwowano u dzieci z niewystarczającą koncentracją uwagi, nadpobudliwością, impulsywnością, a także z opóźnioną mową, ze specyficznymi trudnościami w nauce (m.in. czytania i pisania).

EPA
EPA zapobiega uwalnianiu DHA z błony komórkowej, a w razie potrzeby może być także w niego przekształcany i wbudowany

Dlaczego podawanie jedynie DHA nie przyniosło oczekiwanych skutków? Może to wynikać z faktu, że pod wpływem enzymu – fosfolipazy dochodzi do uwalniania z błony komórkowej strukturalnych kwasów tłuszczowych (AA, kwas arachidonowy; DHA, kwas dokozaheksaenowy). Natomiast kwas omega-3 EPA ma szczególną właściwość – hamuje fosfolipazę, przez co zapobiega on uwalnianiu DHA. Dodatkowo, w razie potrzeby EPA może być przekształcany w DHA i ulegać wbudowaniu w błonę komórkową. EPA wykazuje także inne działania, na przykład wywiera istotny wpływ na przekazywanie sygnałów komórkowych pomiędzy komórkami nerwowymi (neurotransmisję).

nauka
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu

Tak więc  te dwa kwasy omega-3 mają odmienne właściwości – DHA ma znaczenie jako materiał budulcowy, natomiast EPA spełnia funkcję regulacyjną, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dlatego tak ważne jest, żeby podejmując decyzję o suplementacji kwasami tłuszczowymi zwracać uwagę na to, o jakie konkretnie składniki i w jakich proporcjach chcemy uzupełnić dietę dzieci z problemami wieku rozwojowego.

Wróć do strony głównej