zaufaj specjaliście
Kup teraz
Kup teraz

Słaba koncentracja uwagi

Należą one do najczęstszych dysfunkcji wieku rozwojowego. Żeby zrozumieć, jak może się czuć dziecko z takim problemem, wyobraź sobie, że jesteś sam w kabinie samolotu pasażerskiego i masz go pilotować w długim rejsie. Musisz z uwagą obserwować dziesiątki zegarów i kontrolek, wskazania radarów, nawigować, prowadzić rozmowy z kontrolerami ruchu. Jak długo byłbyś w stanie utrzymywać tak wysoki poziom natężenia i podzielności uwagi?

Pilot
Przecież dla pilota to żaden problem…

Dziecko z niską zdolnością koncentracji uwagi nie jest w stanie podczas lekcji lub wykonywania zadań skoncentrować się na wielu szczegółach jednocześnie i utrzymywać uwagę przez dłuższy czas. Jeżeli pisze, nieuważnie słucha poleceń – sprawia więc wrażenie, że nie słyszy, co się do niego mówi. Jeżeli w pobliżu pojawią się inne postacie, obrazy lub dźwięki, natychmiast odrywają je od pracy.

Bywa tak pochłonięte, że ma skłonność do zapominania, gubienia rzeczy. Często nie umie doprowadzić zadania do końca, bo jego uwaga się wyczerpuje. Dlatego też często dziecko nie zapisuje ostatnich poleceń lub nie kończy ostatnich zadań.  Ma kłopoty z wykonywaniem instrukcji po kolei i organizowaniem sobie pracy, zwłaszcza gdy rodzice go nie nadzorują. Starsze dzieci z niedoborem uwagi mogą mieć problem z planowaniem pracy, szczególnie kiedy nie można jej skończyć w ciągu jednego dnia.

Wróć do strony głównej